Gumový medvídek: Porovnání verzí

Z Lamí Wiki
Přejít na: navigace, hledání
(Gumák. Něco čerpáno z vlastní hlavy, něco z odkazovaných diskuzí.)
 
(Kategorie)
 
(Není zobrazena 1 mezilehlá verze od 1 uživatele.)
Řádka 27: Řádka 27:
 
* [http://forum.lamilide.cz/viewtopic.php?p=22359#p22359 Araothova spekulace ohledně doby vzniku]
 
* [http://forum.lamilide.cz/viewtopic.php?p=22359#p22359 Araothova spekulace ohledně doby vzniku]
  
[[Kategorie:Folklór]] [[Kategorie:Citace]]
+
[[Kategorie:Folklór]] [[Kategorie:Lamer.cz]]

Aktuální verze z 22. 7. 2013, 11:17

Výraz gumový medvídek nahrazuje na serveru Lamer.cz slovo fake. Jedná se o automatickou cenzuru, která se projeví po odeslání příspěvku v diskuzi. Postupem času toto slovní spojení začali používat uživatelé sami, často ve variantě "gumák" nebo formou nenápadných narážek ("Ta citace smrdí gumou"). Používání sousloví "gumový medvídek" namísto "fake" se pak celkem pochopitelně přeneslo i na diskuzní fórum Lamích lidí.

Vznik

Podle nepřímých indicií se zavedení tohoto slovního filtru datuje někdy na podzim roku 2008. Jisté je jen to, že nápad přišel ve 14 hodin a 56 minut (viz níže). Důvodem zavedení bylo to, že se v diskuzích pod citacemi rozmáhal trend označovat je za "fake", tedy sepsané výhradně za účelem poslání na Lamera. To byla v mnohých případech pravda, ale v mnohých se toto tvrzení jevilo jako neopodstatněné. Admini i někteří uživatelé začali na toto slovo být alergičtí a proto bylo rozhodnuto o zavedení cenzury. Okamžik vzniku zachycuje tento autentický log z IRC, který serveru Lamí lidé poskytl sám nejvyšší admin woody:

14:56 <@jm> v ramci nejakyho scriptu by bylo fajn, kdyby se automaticky zamenovalo slovo "fake" treba za "gumovy medvidek"
14:57 <@jm> na to slovo fake zacinam bejt nejak vysazeny
15:03 -!- jm has quit
...
15:46 <@woody> :DDD
15:46 <@woody> hele to udelam snad
15:46 <@woody> to je natolik genialni myslenka
15:46 <@woody> ze by byla skoda ji nevyuzit :)
...
17:14 -!- jm has joined
17:14 <jm> ROFL woody..
17:14 <jm> :DD

Po propojení Lamera s Facebookem a související změnou vzhledu nebyl tento filtr nějakou dobu aktivní. Poté se ale začaly příspěvky obsahující slovo "fake" znovu objevovat a nakonec byl znovu zaveden společně s filtrem na výraz "AMK", resp. "LAMK" (zkratka pro "(Lamer) auto-mínus klub", nahrazována byla výrazem "Dost dobrý").

Funkce

Slovní filtr na Lamerovi umí více věcí než tupé nahrazení slova "fake" souslovím "gumový medvídek". V prvé řadě si poradí s běžnými pokusy o obejití filtru, jakými je vkládání mezer, teček a jiných znaků mezi jednotlivá písmena (f a k e, f.a.k.e, f/a/k/e), dále nahrazuje i slovo "fejk" výrazem "gumovej medvídek" a třetí schopností je rozpoznat, zda je zbytek příspěvku psán s diakritikou nebo bez ní a podle toho zvolit nahrazení "gumový medvídek" nebo "gumovy medvidek".


Externí odkazy